You are here
Podstawa pielęgnacji psa Pielęgnacja psa Pies 

Podstawa pielęgnacji psa

pielęgnacja psa

Na prawidłową opiekę nad psem nie składają się jedynie regularne spacery i napełnianie mu miski karmą. Zajmowanie się czworonogiem tak, by utrzymać go w dobrej kondycji wymaga zapoznania się ze specyfiką jego potrzeb. Oto podstawowe zasady, którymi powinien kierować się każdy świeżo upieczony opiekun psa, jeszcze zanim odwiedzi sklep zoologiczny.

Właściwe żywienie

Dobrym posunięciem jest wybór miejsca, w którym będzie się kupowało karmę dla psa. Najlepiej, by sprzedający w nim ludzie byli godni zaufania i potrafili polecić odpowiednie żywienie. Internetowy sklep zoologiczny jest z kolei dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy zapoznali się już nieco ze sposobem karmienia i znają też specyficzne potrzeby swojego psa – bo każdy pies może mieć inne. Nie warto oszczędzać na karmie, ponieważ jej jakość mocno odbija się na ogólnej kondycji zwierzęcia. Można za to wypróbować różne jej rodzaje tak, by dobrać produkt o wartościowym składzie i zarazem taki, który nie zrobi spustoszenia w portfelu z każdą wizytą w sklepie zoologicznym.

Odpowiednia dawka ruchu

Pies nie jest zwierzęciem, które dobrze czuje się siedząc cały czas zamknięte w domu. Całkiem niedopuszczalne jest trzymanie go na łańcuchu przy budzie – ta praktyka nie przystoi żadnemu wielbicielowi zwierząt. Psu należy zapewniać dawkę ruchu odpowiednią do jego potrzeb tak, żeby go nie forsować ale i nie doprowadzać do długotrwałego znudzenia.

Odpowiednie szkolenie

Żeby żywot z psem był przyjemny i satysfakcjonujący dla obu stron, należy nauczyć zwierzaka podstawowego posłuszeństwa. Jedyną właściwą metodą jest szkolenie pozytywne, które pozwala w oparciu o nagrody kształtować pożądane i eliminować niepożądane zachowania psa. Dobry sklep zoologiczny, zwłaszcza internetowy, powinien mieć w swoim asortymencie książki dotyczące tej metody, a także akcesoria szkoleniowe – klikery, specjalne smycze, małe smakołyki, które przydadzą się do nagradzania. Każdy przyszły opiekun psa powinien zdać sobie wyraźnie sprawę z tego, że pies nie będzie przejawiał zachowań, których nie zostanie nauczony – nie będzie sam z siebie siadał, przychodził na komendę ani powstrzymywał się przed entuzjastycznym skakaniem na ludzi.

Trymowanie psa

Trymowanie psa jest to zabieg usuwający niepotrzebną, martwą sierść z ciała naszego pupila. Można trymować tak psy szorstkowłose typu sznaucer, west highland white terrier, czy jamnik szorstkowłosy, ale można również, a raczej należy, poddawać zabiegowi trymowania psy gładkowłose typu cocker spaniel, seter irlandzki, czy golden retriever. Trymowanie psa polega dodatkowo na pozbyciu się zbędnego podszerstka lub wypadającej sierści.

 

Related posts

Leave a Comment